KAM NA VÝLET / Botanické zahrady a arboreta

Popis: Botanická zahrada v Teplicích.
Botanická zahrada v Teplicích.
Autor / zdroj: botanickateplice.cz

V teplické botanické zahradě můžete obdivovat padesátileté kaktusy a jiné sukulenty

TEPLICE

Pod Písečným vrchem, na okraji lázeňské čtvrti Šanov, naleznete jedinou botanickou zahradu v Ústeckém kraji. K unikátním druhům, které v ní dosud najdete, patří prastarý exemplář afrického jehličnanu Afrocarpus (Podocarpus) gracilior či ze stejné oblasti pocházející cykas Encephalartos villosus, krásný mexický Dasylirion serratifolium či padesátileté kaktusy a jiné sukulenty ze sbírek profesora F. Ecka a zvláště teplického kaktusáře V. Pulce.

Pod Písečným vrchem, na okraji lázeňské čtvrti Šanov, naleznete jedinou botanickou zahradu v Ústeckém kraji. Její počátky jako městského zahradnictví sahají až na konec 19. století, veřejnosti je přístupná od roku 1975. Ve svých prostorech přechovává, pěstuje a návštěvníkům zpřístupňuje obrovské množství cizokrajných druhů rostlin, z nichž více jak dvě třetiny patří k subtropickým a tropickým druhům, jež nalezly svá útočiště ve sklenících. Zbylá část je pak umístěna v téměř hektarové venkovní expozici. 

Skleníky:
- Xerický (sukulentní): Mexiko a Střední Amerika, Jižní Amerika, Galapágy, Arábie, Jemen, Sokotra, jižní Afrika, Madagaskar.

- Tropický: Tichomoří, Austrálie a Australasie, jihovýchodní Asie, Střední Amerika, Jižní Amerika, tropická Afrika, severní Madagaskar, „Křížovkářský záhon“ (rostliny, které znáte z křížovek, kuchyně a lékárny).

- Subtropický: Vznik hnědého uhlí (krajina na Teplicku v období raného miocénu), hory jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, hory jižní Afriky, flora And od Mexika po Ohňovou zem.

Založení a stručná historie botanické zahrady
Jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji byla statutárním městem Teplice založena k prvnímu lednu roku 2002. Nevznikla ovšem na zelené louce, její plocha byla pro zahradnické účely využívána již přibližně sto let. O skutečném počátku zahrady koncem 19. století toho mnoho nevíme. Snad v něm sehrál významnou roli hrabě Clary-Aldringen, možné ale je i to, že jde o pouhou pověst. S jistotou víme, že ve stavebních plánech budov, pocházejících z roku 1904, najdeme slovo Stadtgärtnerei, tedy městské zahradnictví. Původní skleníky, které jistě sloužily především lázním, ať již k produkci řezaných květin nebo k zimování palem a další mobilní zeleně, se podařilo (hlavně díky úsilí Marie Sternthalové) počátkem sedmdesátých let minulého století zrekonstruovat a jako botanickou zahradu veřejnosti zpřístupnit v březnu 1975. V té době ovšem byly součástí Technických služeb města - a tato instituce měla převážně jiné poslání, zajištění zeleně v městských parcích.

V době oficiálního vzniku zahrada zdědila asi 2000 druhů rostlin. Necelá polovina byla vysazena v asi hektarové venkovní expozici, větší část patřila k subtropickým a tropickým, tedy skleníkovým druhům. Přestože expozice vznikaly v spíše nouzových podmínkách, podařilo se - díky zahradnické zručnosti a hlavně nadšení pracovníků - mnohé, a zahrada za prohlídku rozhodně stála i dříve.

K unikátním druhům, které v ní dosud najdete, patří prastarý exemplář afrického jehličnanu Afrocarpus (Podocarpus) gracilior či ze stejné oblasti pocházející cykas Encephalartos villosus, krásný mexický Dasylirion serratifolium či padesátileté kaktusy a jiné sukulenty ze sbírek profesora F. Ecka a zvláště teplického kaktusáře V. Pulce. Za zmínku stojí i dva asi sedmdesátileté a bohatě plodící exempláře nahovětvece Gymnocladus canadensis.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu botanickateplice.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech naší krásně země, kterou pořádá Sdružení hi

DNES SE STALO

VĚDA30. března 1842

Dr. Crawford Long poprvé použil anestézii při operaci pacienta.

HISTORIE30. března 1867

Aljaška byla koupena Spojenými státy od Ruska za pouhých 7,2 milionu dolarů.

HISTORIE30. března 1920

Československé národní shromáždění schválilo definitivní podobu Československé vlajky.

POZVÁNKA OBRAZEM