KULTURA / Výstavy

Popis: Jeden z vystavených snímků. Obec Bílka s pohledem na Milešovku. Rok 1872.
Jeden z vystavených snímků. Obec Bílka s pohledem na Milešovku. Rok 1872.
Autor / zdroj: František Fridrich
Datum konání: 22. 5. 2019 - 6. 9. 2020

Výstava představuje snímky Teplic a okolí, jak je zachytil František Fridrich ve druhé polovině 19. století

TEPLICE

Teplicko objektivem Františka Fridricha. Tak se jmenuje výstava, na které je představena osobnost Františka Fridricha, jeho dílo a především jeho snímky Teplic a okolí s připomenutím tehdejší doby. Vystaveny jsou originální fotografie i velkoformátové reprodukce snímků.  

František Fridrich (1829-1892) byl nejvýznamnější český fotograf a vydavatel fotografických pohlednic 2. poloviny 19. století, který získal jako jediný tehdejší fotograf z Čech i mezinárodní věhlas. Nejvíce se proslavil snímky Prahy a lázeňských měst.

V lázeňské sezóně jezdil fotografovat do lázní, kde nacházel bohatou klientelu. Vedle Prahy a Karlových Varů se Teplice staly Fridrichovým nejoblíbenějším fotografickým místem. Specializoval se na místopisnou fotografii, vydával celé fotografické cykly. V Teplicích provozoval sklad a sezónní fotografický ateliér. V roce 1867 si zřídil vlastní fotografické nakladatelství a otevřel obchod v ateliérové stavbě na střeše Kávového salónu. Koncem 60. let a v 70. letech měl působiště v domě zvaném Lesní zámeček na Laubeho náměstí.

Teplické muzeum spravuje rozsáhlou sbírku Fridrichových fotografií. Jedná se o snímky míst v Teplicích a okolí včetně několika stereoskopických fotografií. Jedinečné je album fotografií Teplic a okolí, které bylo vystaveno na Světové výstavě ve Vídni v pavilónu o lázních v roce 1873.

Na výstavě je představena osobnost Františka Fridricha, jeho dílo a především jeho snímky Teplic a okolí s připomenutím tehdejší doby. Vystaveny jsou originální fotografie i velkoformátové reprodukce snímků.  

Výstavu nazvanou Teplicko objektivem Františka Fridricha můžete navštěvovat v Regionálním muzeu v Teplicích do 6. září 2020.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech naší krásně země, kterou pořádá Sdružení hi

DNES SE STALO

VĚDA30. března 1842

Dr. Crawford Long poprvé použil anestézii při operaci pacienta.

HISTORIE30. března 1867

Aljaška byla koupena Spojenými státy od Ruska za pouhých 7,2 milionu dolarů.

HISTORIE30. března 1920

Československé národní shromáždění schválilo definitivní podobu Československé vlajky.

POZVÁNKA OBRAZEM