CESTOVÁNÍ / Technické památky

Popis: Jedna z exkurzí v Elektrárně Tušimice.
Jedna z exkurzí v Elektrárně Tušimice.
20.1.2017

Po Elektrárně Ledvice objevili vloni hledači pokladů i Elektrárnu Počerady

ÚSTECKÝ KRAJ

Během roku 2016 si výrobní zdroje energie a tepla Skupiny ČEZ na severu Čech prohlédli 5 882 návštěvníci z různých míst v ČR i zahraničí. Prim opět hrála Elektrárna Tušimice, která přilákala 1 731 zájemců. Do Elektrárny Počerady se vydali 464 návštěvníci. Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice si prohlédlo 2 298 osob. Teplárnu Trmice navštívilo 724 a vodní dílo Střekov v Ústí nad Labem 665 osob. Malá vodní elektrárna Želina byla vloni kvůli různým rekonstrukcím a novým instalacím pro veřejnost z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Elektrárna Počerady se do loňské celkové statistiky zapsala 464 osobami. Již po dvaadvacáté například do elektrárny zavítali studenti z ČVUT Praha na svou týdenní praxi. Další vysokoškoláci, a to hned v rámci tří exkurzí přijeli z Vysoké školy báňské v Ostravě. Své zastoupení měly během prohlídek i Vysoké učení technické v Brně, Ústav fyzikální chemie VŠCHT Praha, přírodovědná fakulta Univerzity Karlovy v Praze či fakulta životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem. Její studenti přijeli tradičně s kolegy z anglického Nottinghamu. Středoškoláci byli ze Střední školy technické v Mostě, SPŠE v Liberci nebo Obchodní akademie a Střední odborná školy zemědělské a ekologické v Žatci. Ze zahraničních hostů projevila například profesní zájem o prohlídku paroplynového cyklu skupina Iránců, dále návštěvníci z Číny, Norska a Islandu. Všeobecnou prohlídku Elektrárny Počerady má za sebou například i třicetičlenný turistický oddíl ze Štětí. Elektrárna se dostala i do hledáčků 24 lovců pokladů v rámci stále více oblíbeného geocachingu.

Ten už od roku 2014 pomáhá zvyšovat návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě. „V loni k nám zavítalo díky mobilnímu telefonu a GPS zhruba osmdesát hledačů pokladů. Společně s nimi přitom informační centrum navštívilo celkem 2 298 osob,“ poznamenala Jana Muraňská, recepční Informačního centra Ledvice. Tradičními návštěvníky byli podle ní žáci a studenti ze základních či středních škol v Bílině, Teplicích, Mostě, Chomutově Bohosudově, Liberci, Ústí nad Labem, Praze, Krupce, Kostomlatech, Chotějovicích, Rumburku a Chabařovicích. Z nedalekých Chotějovic přijely za „svými“ dinosaury a permoníky i děti z tamní mateřinky. Další návštěvou ze sousedství byla skupina dětí z Dětského domova v Tuchlově. „Během prázdnin k nám vyrazily na výlet i děti z příměstských táborů v Teplicích a Ústí nad Labem. Na dvě etapy přijeli například už na jaře důchodci z Klubu seniorů v Chomutově,“ dodala Jana Muraňská s tím, že ze zahraničí zde měli hosty z Číny, Norska, Anglie a sousedního Německa či Polska.

Provoz Elektrárny Tušimice si během roku 2016 prohlédlo 1 731 lidí. Tradičně hojná byla návštěvnost středoškoláků a žáků základních škol, a to Prahy, Loun, Kadaně, Chomutova, Jirkova, Třebíče, Plzně a západočeského Ostrova. Vysokoškoláci byli z různých fakult ČVUT či Univerzity Karlovy, z fakulty životního prostředí UJEP v Mostě. Západočeské univerzity v Plzni nebo Vysokého učení technického v Brně. „Rovněž k nám na exkurzi zavítali zaměstnanci z firem, které se nějakým způsobem zabývají energetikou nebo strojírenstvím. Měli jsme u nás i seminář pedagogů v rámci jejich Klubu Svět energie a pochopitelně i tradiční třídenní Energetickou maturitu pro 42 nejlepších středoškolských studentů fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ. Ti rovněž přijeli z nejrůznějších míst v republice. Ve dvou turnusech proběhla i bloková výuka studentů ze Západočeské univerzity Plzeň. Ze zahraničí jsme u nás měli studenty z Nizozemí a hosty společnosti Škoda Praha ze Srbska,“ uvedla Marie Tučková, manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice.

Vzhledem k instalaci unikátních vírových turbín, následné rekonstrukci měření a regulace a elektroinstalace, včetně řídicích systémů a ovládání technologie a rovněž probíhající rekonstrukci obou Francisových turbín byla (a stále je) vloni malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřena. Do statistiky celkové návštěvnosti výrobních zdrojů Skupiny ČEZ na severu Čech se proto zapíše nulou.

Její „velká sestra“ vodní elektrárna Střekov na řece Labi si ovšem na nedostatek hostů z tuzemska i zahraničí stěžovat nemohla. Například si ji prohlédli žáci ze základních škol v Děčíně, Ústí nad Labem a Mšeného – lázní, a také posluchači Vysoké školy báňské v Ostravě, senioři z klubů v Mostě a Praze, členové Vodárenského svazu západního Krušnohoří ve Spolkové republice Německo, zaměstnanci Dopravního podniku či Památkového ústavu v Ústí nad Labem. Vodní dílo navštívilo celkem 665 osob. Bohužel během Dnů evropského dědictví, které by zvedly návštěvnost nad tradiční tisícovku, byla vzhledem k probíhající rekonstrukci lávky Masarykovo zdymadel pro veřejnost vodní elektrárna Střekov nepřístupná.

Teplárna Trmice sice nepatří mezi hojně navštěvované výrobní zařízení Skupiny ČEZ, jako je například Elektrárna Tušimice či vodní elektrárna Střekov, přesto se její loňská návštěvnost vyšplhala nad úctyhodných 700 osob. Stalo se tak hlavně díky Dnu otevřených dveří u příležitosti 100 let existence teplárny, dříve elektrárny. Během jednoho dne si tak teplárnu prohlédlo 456 zájemců. Dalších 44 návštěvníků se v průběhu prvního pololetí rekrutovalo ze studentů středních škol v Ústí nad Labem a vysokoškoláků z fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně. Ve druhém pololetí se pak na exkurzi do teplárny vydali studenti a pedagogové z Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. V každé ze sedmi skupin bylo přibližně třicet studentů a jeden pedagog. Ve finále se tak, co se návštěvnosti týče, zapsala Teplárna Trmice do celkové statistiky Skupiny ČEZ číslem 724.

Autor / zdroj: Ota Schnepp

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Teplicích se můžete svézt historickými vyhlídkovými trolejbusy

Historické a technické zajímavosti ze světa dopravy včetně skutečných rarit budou k vidění v sobotu 15. září v Teplicích. Uskuteční se tady totiž akce

Post

Jakubov vystřelil Zlínu proti Teplicím tři body v nastaveném čase

Téměř po celé utkání byli ševci lepším týmem, ale ve finální fázi se jim nedařilo. V samém závěru však přišel dlouhý centr do vápna, do zakončení se p

Post

Sparta si v Teplicích zastřílela

I po čtyřech ligových zápasech je Sparta v lize stoprocentní. V Teplicích zvítězila 4:0, když všechny góly vstřelila v neskutečně povedeném prvním pol

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA