KULTURA / Ostatní

19.11.2013

V těchto dnech probíhá po celé ČR 15. ročník festivalu Den poezie

V těchto dnech probíhá v desítkách měst po celé naší republice řada pořadů, které si pro veřejnost připravili desítky aktérů z řad kulturních národních i mezinárodních organizací, knihoven, spolků a vzdělávacích institucí.

Na mnohých místech oslavili básníci narozeniny Karla Hynka Máchy, k jehož poctě se každoročně Den poezie koná. V řadě měst lidé zapalují ohně a proměňují své verše ve vůni putující za oslavencem.

Například v Českých Budějovicích, Letovicích, Olomouci, Ostravě, v Jindřichově Hradci, Praze, Prštici, Žatci a v dalších našich městech se k přednesu poezie sejde řada našich současných známých prozaiků a básníků (Jana Švýcarová, Marcela Pátková-Linhartová, Jaroslava Pechová, Radana Šatánková, Lydie Romanská, Sylva Lauerová, David Jan Žák, Jiří Dědeček, Jana Koubková, Marek Šindelka, Jan Zbořil, Tomáš Kůs, Stanislav Beran, Josef Straka, Petr Pazdera Payne, Vlado Matuška, Tomáš Míka, Vít Ondráek a další). S významnou rumunskou básnířkou Ancy Mizumschi a s českou básnířkou Janele z Liků se budete moci setkat na večeru H_aluze ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Svoji v pořadí již svoji 3. společnou knihu pokřtí děti ze školní družiny ZŠ Oty Pavla v Buštěhradě. V brněnských literárních kavárnách budou lidé psát verše na nekonečně dlouhý papír. Výstavu poetických fotografií si připravili aktéři v Hluboké nad Vltavou a v Dobrušce. V Kamenici nad Lipou se sejdou děti nad poezií humorných básniček a říkanek Miloše Kratochvíla. S řadou známých evropských básníků se budete moci setkat příští sobotu v Karlových Varech. Autorské čtení irského básníka Justin Quinn a českého básníka Petra Helmay a řada divadelních představení proběhne v následujícím týdnu v Náchodě. Interpretaci poezie vášnivých klasiků si připravila Poezie v barvách (poezievbarvach.cz). V Uherském Brodě budou přednášet verše z díla Martina Ivana Jirouse mladí začínající básníci. Ve Velvarech se můžete těšit na vzpomínkový pořad věnovaný básnířce Kateřině Veselé – Salón slečny Kateřiny.

Zahraniční poezii s překladem bude věnováno i několik večerů v Praze – Turecký večer v Památníku národního písemnictví, vystoupení ruské básnířky Natalie Volkové, českého básníka Františka Kostlána a sirského básníka Marwana Al Solaimana bude věnován večer v Juditině věži, do hlavního města zavítá i známá maďarská básnířka Katalina Ladik a maďarský básník Endre Szkárosi. Lužicko-srbské poezii bude věnován páteční večer v klubu Paliárka. Na autorském čtení Totem.cz proběhne mimo jiné i beseda s Matějem Stropnickým, Vilémem s filmové podoby Máje.

Autor / zdroj: Martin Zborník

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA