KULTURA / Umění

7.7.2015

V teplickém gymnáziu proběhne unikátní výstava Zimbabwe v umění

TEPLICE

V prostorách teplického gymnázia proběhne unikátní výstava "Zimbabwe v umění". Výstava bude zahájena vernisáží 9. července a potrvá až do 31. srpna.

Marie Imbrová (nar.1960) je profesí afrikanistka, která dlouhodobě žila a pracovala na českých velvyslanectvích a svou diplomatickou karieru ukončila po návratu ze Zimbabwe. Existenční problémy generace nadějných zimbabwských autorů v minulém desetiletí a její vědomá snaha podpořit aktivity renomovaných výstavních galerií v Harare, kde žila s rodinou tři roky, ji vedly k cílenému vyhledávání a podpoře mimořádných zimbabwských autorů, jejichž díla nakoupila do své soukromé sbírky. Po trvalém návratu do Čech, v prosinci 2008, je postupně představuje na výstavách i české veřejnosti.

Mezi její oblíbené autory bezesporu patří Lazarus Takawira, legenda zimbabwského sochařství, výrazný představitel ojedinělého monumentálního stylu a precizně zpracovaného materiálu. Společně s přáteli, australskou kritičkou zimbabwského sochařství a francouzským fotografem, stojí Marie Imbrová i za ojedinělou publikací a Takawirově díle, kterou nechala vytisknout v roce 2009 v Čechách.

Ze současných zimbabwských malířů představuje osobnosti, které již dosáhly renomé i mimo Zimbabwe a jejich díla jsou sběratelsky velice zajímavá. Nejstarší ze čtveřice je Voti Thebe, svébytný malíř z Bulawaya, který vědomě čerpá z rebelských tradic velice moderním způsobem. Patně vrcholem jeho prezentace byla účast na Bienále v Benátkách v roce 2013.

Mercy Moyo patří mezi houževnaté ženské autorky, která se v tomto desetiletí prosadila v USA a JAR, a po návratu do Harare vede specializované workshopy v Národní galerii v Harare. Jen o něco starší je David Chinyama, jehož umělecký vývoj je velice dynamický, poznamenaný častými pracovními pobyty v zahraničí a pravidelnými workshopy, které vede v Německu či ve Francii.

Poměrně mladý Barry Lungu našel v současnosti mimořádnou podporu u jihoafrických galeristů a jeho kvaše směřují do soukromých kolekcí do Holandska, Německa či Nový Zéland.

Uvedená čtveřice dokazuje, že současné zimbabwské malířství je moderní, mnohovrstevné i experimentální. Představuje generaci autorů, která se nebála jít vlastní cestou.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 9. července od 17.00 v prostorách Gymnázia Teplice. Výstava, kterou pořádá Gymnázium Teplice a Kulturní centrum románských jazyků Viktorie Santy Cruz při Gymnáziu Teplice, potrvá až do 31. srpna 2015.

Autor / zdroj: Tomáš Pokorný

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Teplice budou ve dnech od 8. do 10. února patřit čokoládě

Milovníci sladkého a čokolády by neměli ve dnech 8. až 10. února chybět v obchodním centru Galerie v Teplicích, kde se uskuteční Čokoládový festival.

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA