KULTURA / Umění

28.1.2013- aktualizováno: 28. 1. 2013 14:48:20

Zemřel autor českých bankovek Oldřich Kulhánek

ČR

Ve věku nedožitých 73 let zemřel v pondělí ráno grafik a autor současné podoby českých bankovek Oldřich Kulhánek. V pondělí o úmrtí informoval Aleš Nevečeřal z pražské Galerie Hollar, které Kulhánek několik let předsedal.

"Jeho odchodem ztrácíme jednoho z nejnadanějších českých výtvarníků. Svým návrhem bankovek a poštovních známek pan Kulhánek výrazně přispěl k vytváření moderní identity českého národa," uvedl k úmrtí umělce premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády dodal, že Kulhánek se svým dílem zasloužil o šíření dobrého jména české umělecké tvorby.

"Především však pan Kulhánek svojí pevnou vírou v zásady svobody, humanity a demokracie a odhodláním je bránit i proti komunistické zvůli prokázal mimořádnou osobní statečnost a mravní sílu, která bude zdrojem inspirace i pro další generace," prohlásil Nečas.

Oldřich Kulhánek se narodil v roce 1940 v Praze a výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze. Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.

V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí. Státní bezpečnosti mínila zejména tvář Josefa Stalina v některých Kulhánkových grafických listech. Případ tehdy vytvořili agenti StB. Po měsíčním věznění byl propuštěn a po celé dva roky každých čtrnáct dnů jej vyslýchali. Tato situace trvala až do konce roku 1972.

V červenci roku 1973 se konal proces s Kulhánkem. Všechny jeho grafiky soud odsoudil k likvidaci. Paradoxně se později grafik dozvěděl, že jeho práce si sodní tribunál rozebral. "Tehdy jsem pochopil, že životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda, většinou velice černého," vyjádřil se k celé události Kulhánek. Sedmdesátá léta byla v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity. Změna přišla až s pádem totalitního režimu.

V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek mimo jiné navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta České republiky Václava Klause. Jeho díla jsou vystavená v galeriích ve Washingtonu, Paříži, Vídni, Drážďanech, Chicagu nebo Bruselu.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Teplice budou ve dnech od 8. do 10. února patřit čokoládě

Milovníci sladkého a čokolády by neměli ve dnech 8. až 10. února chybět v obchodním centru Galerie v Teplicích, kde se uskuteční Čokoládový festival.

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA