KULTURA / Hudba

27.5.2015

Beethovenův festival přiláká do regionu největší hvězdy

TEPLICE

Dagmar Pecková, Pavel Šporcl a spousta dalších špičkových umělců. Taková je nabídka 51. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, který ve čtvrtek začíná v Teplicích. Hudební festival s více než padesátiletou historií potrvá na severu Čech celý červen a posluchačům v Ústeckém kraji přinese celkem 18 koncertů.

Na loňský zahajovací koncert přiletěli přes Atlantik do Teplic sólisté newyorské Broadway a i letos úvodní koncert slibuje výjimečný umělecký zážitek. Švédský vynikající klavírista Carl Petersson, německá sopranistka Inga Lisa Lehr, mezzosopranistka Sara Allegretta, Danilo Formaggia, Eric Jordan z USA, Pražský filharmonický sbor a samozřejmě Severočeská filharmonie Teplice pod vedením šéfdirigenta Alfonsa Scarana. Festivalový maraton začíná už tento čtvrtek v koncertním sále Domu kultury v Teplicích, dále také pokračuje v dalších osmi severočeských městech – v Děčíně, Chomutově, Litoměřicích, Oseku, Jimlíně nebo ve Velkém Březně.

„Sólisté jsou už v Teplicích, jsou zde ubytováni a v těchto dnech absolvují zkoušky se Severočeskou filharmonií před čtvrtečním zahajovacím koncertem. Při troše štěstí je můžete potkat v centru města,“ říká za organizační tým Pavel Bašus ze Severočeské filharmonie Teplice.

„Hudební festival Ludwiga van Beethovena je největším hudebním festivalem, který se koná výhradně v Ústeckém kraji. Přípravy jsou nesmírně náročné, počínaje získáním hostujících umělců po kompletní zajištění organizace festivalu. Jsme ale rádi, že se letos koná už 51. ročník, který i tentokrát nabízí opravdu zajímavý program,“ dodává Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie, která festival pořádá s podporou Města Teplice, Ústeckého kraje a Ministerstva kultury.

Řada koncertů se uskuteční přímo v Teplicích, v Domě kultury nebo v Zahradním domě. V ostatních městech jsou to zámky, hrady nebo například osecký klášter. Hosté jsou i letos doslova z celého světa. Zastoupení mají nejenom evropské státy, ale také USA nebo Korea. Závěrečný koncert bude patřit světové mezzosopranistce Dagmar Peckové, která v Teplicích se Severočeskou filharmonií vystoupí 25. června pod vedením dlouholetého šéfdirigenta a nyní čestného šéfdirigenta Charlese Olivieri-Munroa.

Autor / zdroj: Petr Kurečka

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA