KULTURA / Divadlo

22.4.2015

Sezónu přenosů z Met zakončí Sedlák kavalír / Komedianti

Po 45 letech uvádí Metropolitní opera novou inscenaci světově oblíbeného dvojprogramu Sedlák kavalír / Komedianti. Režie děl dvou italských skladatelů Pietra Mascagniho a Ruggiera Leoncavalla se ujal známý nonkonformní skotský režisér David McVicar. Titulní tenorové role, svůdníka Turidda i klauna Cania, v Met poprvé ztvární operní hvězda Marcelo Álvarez. Závěrečný kus deváté sezóny přenosů z Met uvidí diváci ve dvou tisícovkách kin v 70 zemích po celém světě, včetně 27 českých kin už tuto sobotu 25. dubna od 18:15.

Osudová Met

Opery Sedlák kavalír a Komedianti jsou si souzeny už od konce 19. století. V roce 1893, tedy krátce po svém vzniku, je poprvé pospolu zinscenovala právě Metropolitní opera v New Yorku. Od té doby jsou prakticky nerozlučné a jsou světově nejoblíbenějším operním dvojprogramem.

„Nová produkce Met poskytuje v režii Davida McVicara nádherný, rafinovaně současný pohled na tyto dvě veristické klasiky. Režie je velice pečlivá, sbory přesné a orchestr pod taktovkou Fabia Luisiho zní prostě skvěle,“ oslavoval premiéru ze 14. dubna letošního roku Wall Street Journal.

To nejlepší na konec

David McVicar se zapsal do povědomí fanoušků Met hned svým debutem v roce 2009, kdy s úspěchem zinscenoval Verdiho Trubadúra. Diváci přenosů z Met měli možnost vidět toto nastudování, v němž se role Manrica ujal právě Marcelo Álvarez, v roce 2011 a v novém obsazení ho uvidí na úvod 10. jubilejní sezóny letos v říjnu. McVicarova inscenace naposledy uzavírala sezónu v roce 2013 s divácky populárním a kritiky oceňovaným zpracováním Händelovy barokní klasiky Julius Caesar.

McVicarův neotřelý přístup ocení diváci hlavně v Komediantech, které zasadil do prostředí nevábného odpočívadla pro kamiony ve 40. letech minulého století. Estrádní atmosféru slavného příběhu o žárlivosti pak dovedl k dokonalosti výtvarník scény Rae Smith.

Tommasiniho óda

Jedním z lákadel na sobotní přenos je bezesporu zkušený argentinský pěvec Marcelo Álvarez, který je jedním z nejpopulárnějších současných tenorů. V Met se objevil už ve dvanácti rolích ve více než stovce představení, mimo Trubadúra to byl například Cavaradossi v Pucciniho Tosce.

„Zpěv Marcela Álvareze je nejvášnivější a nejvýraznější, jaký jsem od něho na jevišti Met slyšel," vychválil Anthony Tommasini z prestižních New York Times pěvcův výkon v novinkovém dvojprogramu. V rolích nešťastných hrdinek se v sobotu představí Eva-Maria Westbroek (Santuzza) a Patricia Racette (Nedda).

Finálovým večerem provede „veselá vdova“ Susan Graham.

Předprodej na 10. jubilejní sezónu přenosů z Met

Program nové sezóny přenosů byl oznámen v únoru. V jejím programu nechybí čtyři nové inscenace a jedna Met premiéra, Donizettiho Roberto Devereux se Sondrou Radvanovsky a Elinou Garančou v hlavních rolích. Diváci se mohou těšit také na výroční bonus v podobě Mozartovy Kouzelné flétny, diváckého hitu, který byl vůbec první operou přenášenou živě v roce 2006 do kin.

Vybraná kina mimo Prahu se k první vlně předprodejů připojí již při posledním letošním přenosu Sedlák kavalír/Komedianti v sobotu 25. dubna.

Pro detailní informace o způsobu nákupu vstupenek a abonmá se přihlaste k odběru Met newsletteru na www.metopera.cz.

Autor / zdroj: Taťána Strakošová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA