KULTURA / Divadlo

17.4.2014

Již v průběhu května zahájí vybraná kina předprodej na příští sezonu přenosů z Metropolitní opery

Zatímco do konce probíhající přenosové sezony zbývá měsíc a dva výtečné operní tituly – Mozartovo Cosi fan tutte a Rossiniho Popelka – kina již připravují hladké spuštění předprodeje vstupenek na sezonu následující. Jako první odstartuje rezervace a prodej abonmá na přímé přenosy z newyorské Met pražské kino Aero v pondělí 5. května.

Následovat budou kina Světozor a Bio Oko, jež otevřou svůj rezervační systém v pondělí 19. května a opět dostanou přednost zájemci o předplatné. Po nich se v Praze připojí i multikino Cinestar na Andělu. Mimo Prahu zahájí předprodej v první vlně např. kina v Jablonci nad Nisou, Brně, Českých Budějovicích, Teplicích, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Pardubicích a nově i CineStar v Opavě.

Předprodej na sezonu 14-15 naváže na závěr letošní sezony

V říjnu 2014 vstoupí přenosy z Metropolitní opery do českých kin do své osmé sezony. „S částí kin ještě probíhá obnovení smlouvy, předpokládáme však, že v příští sezoně budou přenosy z New Yorku dostupné v obdobném počtu kin jako letos, kdy se jich účastní 28 sálů ve 25 městech,“ sdělila Malvína Řezáčová z filmové distribuční společnosti Aerofilms, držitele licence k pořádání přenosů do ČR. Výrazná část kin již nyní stanovila termín zahájení předprodeje k datu posledního letošního přenosu, Rossiniho Popelky 10. května.

Jak na předplatné v Praze

Na nápor diváků se připravují pražská kina Aero, Světozor, Bio Oko a Cinestar Anděl. Jako první otevře zájemcům o abonmá svou pokladnu a telefonické či online rezervace kino Aero již 5. května v 10 hodin. V prvním týdnu bude nutné zakoupit současně vstupenky na 7 a více představení z nadcházející sezony. Vstupenky na jednotlivé přenosy bude možné rezervovat od 12. května. Kina Světozor a Bio Oko zahájí předprodej současně 19. května. „Od 19. května si budou moci rezervovat a nakupovat zvýhodněná místa abonenti přenosů z Met, tedy ti, kteří mají zájem zhlédnout kompletní program všech 10 přenosů. Jednotlivá místa budou v prodeji již za plnou cenu od 26. května,“ sdělil šéf kina Petr Jirásek. „Bio Oko bude v následující sezoně pokračovat v záznamech představení z Metropolitní opery, které budeme uvádět vždy týden po přímém přenosu v neděli od 15 hodin. Jako první budeme nabízet předplatné na 7 a více záznamů, které si mohou operní fanoušci libovolně zvolit. Záznamy v Biu Oko jsou výhodné odpoledními časy i příznivou cenou od 300 Kč za představení,“ sdělil šéf kina David Beránek.

Bonus pro věrné abonenty

Příjemnou novinkou pro časté návštěvníky Met přenosů je, že všichni pražští předplatitelé letos obdrží abonentní kartičku s nabídkou výhod u České filharmonie a opery Národního divadla.

Fleming, Levine, Netrebko a milované operní skvosty

Sezona bude zahájena 11. října Verdiho operou Macbeth a stejně jako v loňském roce Met sází na ruskou divu Annu Netrebko v roli Lady Macbeth. Mezi deset přenosů se v novém obsazení vrátí dlouhodobě oblíbené Hoffmannovy povídky a rovněž inscenace Carmen s Anitou Rachvelishvili v titulní roli. V prosinci bude James Levine řídit Wagnerovu operu Mistři pěvci norimberští.

Všech šest premiér chystaných na nejprestižnější operní scéně v příští sezoně se dostane prostřednictvím satelitního přenosu do celého světa. Figarova svatba bude představena v novém nastudování s „Rusalkou“ Renée Fleming, jež nesmí v žádné sezoně chybět. Uvidíte ji také jako Hannu Glawari v populární Lehárově Veselé vdově a nové inscenace se dočká i dvojprogram složený z italských veristických oper Sedlák kavalír a Komedianti, plánovaný jako závěrečný přenos 25. dubna 2015. Ze vzácně hraných děl uvede Metropolitní Čajkovského lyrickou Jolantu (Anna Netrebko na fotografii na předchozí straně) společně s operou Bély Bartóka Modrovousův hrad anebo Rossiniho operu Jezerní paní. Americkou a zároveň současnou tvorbu zastoupí opera Smrt Klinghoffera Johna Adamse, poprvé uvedená roku 1991. „Jsme šťastní, že můžeme i tentokrát představit velice eklektický výběr oper a dopřát tak milovníkům opery v kinech po celém světě zážitek z našeho nejnovějšího repertoáru,“ sdělil generální ředitel Metropolitní opery Peter Gelb.

Od počátku satelitních přenosů z Metropolitní opery do kin si vstupenku zakoupilo již 15 miliónů diváků. Tato magická hranice padla na minulém přenosu Bohémy 5. dubna, kdy zdravotně indisponovanou sopranistku Anitu Hartig na poslední chvíli a se ctí zastoupila Kristine Opolais. Lotyšská pěvkyně tak absolvovala za méně než 24 hodin dvojí debut na jevišti Met.

Autor / zdroj: Taťána Strakošová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA