KULTURA / Film

23.4.2014

Filmem Cesta ven se po dlouhých 16 letech vrací český celovečerní film do Cannes

Film Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava bude v rámci prestižní přehlídky nezávislých filmů uveden na MFF v Cannes 2014. Snímek byl zařazen do sekce čítající pouhých 9 titulů, jež každým rokem vybírá L´ACID (Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce) z několika stovek filmů z celého světa.

Výběr provádí komise složená z patnácti filmových profesionálů, členů asociace. Pro velký zájem, kterému se přehlídka těšila v minulých ročnících, se L´ACID rozhodla zdvojnásobit kapacitu projekcí, které se letos budou odehrávat ve dvou sálech paralelně za přítomnosti tvůrců. Pro českou kinematografii je přítomnost snímku Cesta ven v Cannes obrovským úspěchem, na který se čekalo 16 let. Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa v sekci Semaine de la Critique.

Petr Václav, držitel Stříbrného Leoparda z MFF v Locarno, 1996 (Marian) a režisér nejlepšího českého filmu 2001 oceněného Zlatým Ledňáčkem (Paralelní světy), po delším působení ve Francii natočil po 13 letech film ve svém rodném jazyce a zároveň se 18 let po premiéře svého úspěšného dramatu Marian opět navrací mezi Romy.

Jeho Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu jak přežije on sám. Ani rodina naší hrdince nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela již dávno.

Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku a do hlavních rolí byli obsazeni neherci, což filmu dodává autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu.

Film napsal a režíroval Petr Václav, kameramanem byl Štěpán Kučera, výtvarníkem Jan Pfeiffer, střihačem Florent Mangeot. Do hlavních rolí byli obsazeni Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová - Ferencová a Natálie Hlaváčová. Film Cesta ven vznikl v produkční společnosti moloko film a jeho producenty jsou: Jan Macola, Miloš Lochman a Karel Chvojka, byl podpořen Státním fondem pro podporu a rozvoj České kinematografie, Centre National du Cinéma – Aide aux cinémas du Monde, koproducenty jsou francouzská společnost Cinema Defacto a Česká televize, konkrétně Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové. Do českých kin bude uveden 29. května pod hlavičkou Aerofilms.

Autor / zdroj: Jolanda Pilařová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA