KULTURA / Film

22.1.2013

Režisér Menzel dokončil komedii Donšajni, premiéra se chystá na květen

Jiří Menzel dostříhal svou novou komedii s názvem Donšajni, což byl původně pracovní název filmu, snímek se měl původně jmenovat Sukničkáři, ale režisér měl pocit, že pod tím názvem by lidé hledali více vulgarity. Film by měl mít premiéru 30. května.

"Donšajn, to je takový sukničkář s grácií," doplnil Menzel. Jeho nová komedie je o operním světě. Děj filmu se odehrává v prostředí operního souboru na malém městě, který se rozhodne inscenovat operu Don Giovanni. Film se natáčel v loňském roce, klíčové scény vznikaly v Divadle Oskara Nedbala v Táboře, natáčelo se také v Mělníku, v Barokním divadle v Českém Krumlově či v klášteře v Plasích.

Snímek odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce k opeře a také o celoživotní vášni pro operní pěvkyně. To vše podané s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy. Režisér je poprvé za svou kariéru zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková. Hlavní postavy operního režiséra Vítka, učitelky Markétky a světově uznávaného zpěváka Jakuba ztvární Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Ve vedlejších rolích se objeví Ivana Chýlková, Václav Kopta, mladé herečky Emma Smetana, Eva Josefíková a další. Ve snímku si také svou poslední filmovou roli zahrála Jiřina Jirásková.

Uskutečnění filmu bylo velmi náročné, většina scén se točila na již připravený hudební základ. Kromě režisérových hereckých stálic se v klíčových rolích představí také hvězdy operního nebe Anna Klamo, Jiří Hájek, Lucie Juránková či Jan Hnyk.

"Pro ně šlo o první setkání s filmem. Jednu ze sopránových rolí nazpívala Anda-Luise Bogza, sólistka Státní opery Praha, další role pak sólista Slovenského národního divadla Peter Mikuláš či Svatopluk Sem. Navíc se ve filmu objeví téměř tisícovka komparzistů," popsal režisér.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Teplice budou ve dnech od 8. do 10. února patřit čokoládě

Milovníci sladkého a čokolády by neměli ve dnech 8. až 10. února chybět v obchodním centru Galerie v Teplicích, kde se uskuteční Čokoládový festival.

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA