KULTURA / Film

22.1.2013

Režisér Menzel dokončil komedii Donšajni, premiéra se chystá na květen

Jiří Menzel dostříhal svou novou komedii s názvem Donšajni, což byl původně pracovní název filmu, snímek se měl původně jmenovat Sukničkáři, ale režisér měl pocit, že pod tím názvem by lidé hledali více vulgarity. Film by měl mít premiéru 30. května.

"Donšajn, to je takový sukničkář s grácií," doplnil Menzel. Jeho nová komedie je o operním světě. Děj filmu se odehrává v prostředí operního souboru na malém městě, který se rozhodne inscenovat operu Don Giovanni. Film se natáčel v loňském roce, klíčové scény vznikaly v Divadle Oskara Nedbala v Táboře, natáčelo se také v Mělníku, v Barokním divadle v Českém Krumlově či v klášteře v Plasích.

Snímek odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce k opeře a také o celoživotní vášni pro operní pěvkyně. To vše podané s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy. Režisér je poprvé za svou kariéru zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková. Hlavní postavy operního režiséra Vítka, učitelky Markétky a světově uznávaného zpěváka Jakuba ztvární Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Ve vedlejších rolích se objeví Ivana Chýlková, Václav Kopta, mladé herečky Emma Smetana, Eva Josefíková a další. Ve snímku si také svou poslední filmovou roli zahrála Jiřina Jirásková.

Uskutečnění filmu bylo velmi náročné, většina scén se točila na již připravený hudební základ. Kromě režisérových hereckých stálic se v klíčových rolích představí také hvězdy operního nebe Anna Klamo, Jiří Hájek, Lucie Juránková či Jan Hnyk.

"Pro ně šlo o první setkání s filmem. Jednu ze sopránových rolí nazpívala Anda-Luise Bogza, sólistka Státní opery Praha, další role pak sólista Slovenského národního divadla Peter Mikuláš či Svatopluk Sem. Navíc se ve filmu objeví téměř tisícovka komparzistů," popsal režisér.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Plzeň v Teplicích jen remizovala

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli po prvním poločase zásluhou krásné rány Lukáše Kalvacha, nicméně dobře hrající Teplice dokázaly ve druhém poločase v

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Baník opět doma prohrál, body vezou domů Teplice

Ani napodruhé to doma Baníku v této sezoně nevyšlo a prohrál s Teplicemi 0:1. Navzdory tlaku, šancím i možnosti kopat penaltu.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA